Ekonomi

Borsa günün ilk yarısında düştü

Günün ilk yarısında düşüş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi, saat 13:00’teki prestijiyle bir önceki kapanışa göre 8,76 puan kaybederek 5.373,14’e geriledi. Toplam işlem hacmi 33,8 milyar lira oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 1.08, holding endeksi yüzde 0.26 yükseldi. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 2,23 ile iletişim olurken, en çok gerileyen yüzde 2,24 ile metal ve ana sanayi oldu.

Analistler, Fed Başkanı Jerome Powell’ın ABD Senatosu’ndaki açıklamaları “şahin”Ton’un ön plana çıkmasıyla birlikte küresel borsalarda satış ağırlıklı bir seyir izlendiğini belirtti.

50 TABAN FAİZ ARTIŞI

Powell’ın para piyasalarında fiyatlamalara ilişkin açıklamalarının ardından ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu ayki toplantısında faiz oranlarını 50 baz puan artırma olasılığı yüzde 74’e çıkarken, son faiz oranının yüzde 6’ya çıkabileceği fiyatlaması yüzde güç kazandı.

Bugün Temsilciler Meclisi’nde Powell’ın açıklamalarının, ADP özel sektör istihdamı ve ülkedeki açık iş sayısı verilerinin yatırımcıların odağına yerleştirildiğini belirten analistler, piyasalardaki oynaklığın devam edebileceğini söyledi.

Analistler ayrıca bugün Fed’in Bej Kitap Raporu’nun takip edileceğini belirterek, teknik olarak BIST 100 endeksinde 5.340 ve 5.200, 5.500 ve 5.600 puanların ise direnç pozisyonunda olduğuna dikkat çekti.

dikmenhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu