Haber

Ermenistan’dan Azerbaycan’a Dağlık Karabağ için barış teklifi

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Dağlık Karabağ sorununun ‘barışçıl çözümü’ için Azerbaycan’a bir teklif taslağı sunduklarını açıkladı. Rus haber ajansı TASS’ın haberine göre Paşinyan, bugün düzenlediği basın toplantısında konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Paşinyan dün yaptığı açıklamada, “Ermenistan barış anlaşmasında ve Azerbaycan ile ilişkileri ilerletmede bir sonraki aşamaya girdi ve Bakü’ye bir teklif gönderdi.” Barış önerisinin detayları paylaşılmadı.

ÇAVUŞOĞLU ‘NORMALLEŞME’ SİNYALİ VERDİ

Dün Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Çavuşoğlu, “Ermenistan’ın Türkiye ve Azerbaycan ile normalleşme sürecinde sağlanacak ilerleme bölgemizin barış ve refahına katkı sağlayacaktır.”

Meslektaşı Mirzoyan ile Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşme sürecinde atılacak adımları görüştüklerini, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki görüşmeler, kapsamlı barış anlaşması ve müzakereler hakkında bilgilendirildiklerini kaydeden Çavuşoğlu, “Bu üç ülke eğer samimi adımlar atarsak, Güney Kafkasya’da kalıcı barış ve huzuru tesis edebiliriz. Güney Kafkasya’nın kalıcı istikrarı, bu bölgenin ekonomik kalkınması için de son derece önemlidir.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu